Menu
Nov 26, 2022

Sportovci odcházejí na americké univerzity. Chtějí dál studovat a nemuset si volit, říká bývalý kapitán Sparty

 

 

Jako student ČZU a tehdejší kapitán juniorské hokejové Sparty měl Robert Sovík napilno. Jediný z týmu mezi tréninky oblékal sako a vyrážel na zkoušky. Vždy mu šlo o dobré známky, skvělou angličtinu a získání diplomu, kdyby kariéra profesionálního hokejisty tak úplně nevyšla.

V českém prostředí jde ale profesionální sport a vysokoškolské studium skloubit jen velmi obtížně. Robert Sovík si nechal poradit od staršího spoluhráče a vyrazil zkusit své štěstí za moře.

Kvůli osmi extraligovým startům za Spartu měl ale zavřené dveře na univerzity z kategorie D1, odkud si běžně týmy NHL vybírají své budoucí hvězdy, a tak jeho kroky vedly na Hobart and William Smith Colleges v New Yorku, kde studoval ekonomii. Dobré známky mu vynesly stáž ve financích přímo na Manhattanu a později i pracovní místo na míru.

Vedle toho se ale tehdy rodil projekt, do kterého se Robert nakonec rozhodl vložit veškeré své úsilí. Organizace USA Sport & Study dnes pomáhá českým sportovcům absolvovat podobně odvážný krok a vydat se za sportem i studiem do Ameriky.

“Zaměřujeme se na práci s jednotlivcem od příprav dovedností a znalostí pres výběr nejvhodnější školy a následného přechodu za moře, po nastavení správných aktivit během samotného studia v USA” popisuje Robert Sovík hlavní myšlenku své organizace, kterou za poslední roky prošlo přes stovku českých studentů.

Jde nám o to, aby takoví lidé učinili ty nejlepší kroky ještě před samotným ucházením se o stipendium. Například práce na angličtině, příprava na testy, ale i na mentální aspekty celého procesu. Přeci jen, budou dlouho za mořem, daleko od rodiny a přátel, v jiném prostředí, v jiné mentalitě a novém kolektivu,” říká.

Nejde přitom jen o to, aby studenti zažili čtyři skvělé a dobrodružné roky v novém prostředí.

“Snažíme se, aby ta návratnost investice byla co největší, tedy aby si během toho období studenti otevřeli dveře ke skvělé a úspěšné kariéře, ať už ve sportu nebo v práci,” dodává.

Zámořské prostředí vnímá důležitost sportu i v pracovním prostředí, možná právě proto jsou americké univerzity dlouhodobě uzpůsobené tak, aby si lidé nemuseli volit mezi zdokonalováním sportovních výkonů a dobrými známkami a měli dostatečný prostor soustředit se na oboje.

“Sportovci, kteří jsou na cestě k získání diplomu, mají obrovský potenciál ucházet se o lukrativní pracovní místa. Věřím v to, že právě sport dává skvělou průpravu do pracovního prostředí. Sportovci umí konzistentně rozvíjet svou dovednost, umí komunikovat v týmu, pracovat s tlakem, snášet prohru či kritiku. Sám jsem spoustu situací v pracovním prostředí dokázal vyřešit na základě svých zkušeností z kolektivního sportu,” říká Sovík, který v roce 2011 dosáhl jako kapitán juniorské Sparty průměru bodu na zápas.

“S naším programem se českému sportovci oddaluje rozhodnutí vybrat si mezi sportem nebo vzděláním o další čtyři roky, protože v Česku by tuto volbu musel činit nejspíš už během střední školy. Absolvent může následně buď zůstat v Americe a věnovat se profesionálnímu sportu, nebo tam pracovat, nebo se se svými zkušenostmi a univerzitním diplomem vrátit do České republiky, kde má právě díky tomu otevřených mnoho dveří,” dodává závěrem.

Zdroj: USA Sport & Study