Menu
Jan 25, 2022

S jakým jsi šel očekáváním? Bylo něco co tě překvapilo? Ať už v dobrém nebo špatném?

Hodně jsem se těšil, ale myslím, že na mě plně nedopadla váha celého toho rozhodnutí dokud jsem nohou konečně nestál na kampusu. Tam jsem si plně uvědomil, jak velký krok to je a že to je trochu skok do neznáma. 

Bavil jsi se s rodiči, jak zvládají tvůj odchod do USA?

Myslím, že to berou tak jak to je. Určitě se jim stýská a mně také, voláme se pravidelně. Hlavně ale vědí, že momentálně je to pro mě to nejlepší a že nic podobného z hlediska sportu a úrovně studia bych jinde nezískal.

Jak u tebe proběhl kulturní přechod? Jazyk, zvyky, odlišnosti…

Trochu jsem počítal s tím do čeho jdu. Lidi jsou tu hrozně otevření a chtějí si povídat a být hned nejlepší kamarádi, tak to je někdy až trochu otravné, ale takové lidi člověk postupem času vyfiltruje. Jinak ale spolužáci, trenér a lidi z týmu jsou hrozně fajn a hrozně mi usnadnili ten přechod, je to taková druhá rodina. A líbí se mi, jak tady druhého tolik nesoudí, každý si víceméně může dělat co chce. Rád chodím pěšky s muzikou v uších a zpívám si u toho. Když to udělám na Slovensku, lidi na mě koukají jako na někoho výstředního. Tady to vůbec nikdo neřeší a cítím se svobodnější.  

Využíváš pomoci, která je k dispozici na kampusu pro studenty?

K dispozici jsou tzv. Tutors, Writing Center a i profesoři mají často office hours pro konzultace. Nejvíce ale využívám MQC (Math Questions Center), kde pomáhají vysvětlit učivo a matematické úlohy.

Jak se ti zatím líbí tamní trénink a přístup trenéra? Jak vycházíš s lidmi v týmu?

Je to úplně super. Trenér Mangiacotti má na starosti mě a další sprintery, trénink se mi hodně změnil - trénujeme vyšší intenzitu a déle, tréninky trvají 3-4 hodiny. Výborná je péče po tréninku, máme k dispozici rehabilitační přístroje, bazén, vířivku, fyzioterapeuta, maséry. A v týmu máme jak Evropany, tak Američany a rozumím si se všemi. A možná díky tomu všemu jsem se i výkonnostně tak zlepšil (pozn. Rekord Harvardu a slovenský rekord na 300 m)

Máš už představu, co by jsi chtěl studovat?

Zatím pořád platí, že bych rád vystudoval Mechanical Engineering a i k tomu směřuju své předměty. Ale možností je tu tolik, že si přidávám i další předměty, které mě baví z oblasti Liberal Arts, tak uvidíme. Navíc je tu možnost chodit na přednášky MIT (Massachusets Institute of Technology), Harvard má s nimi dohodu a kredity se tak počítají ke studiu. Je to asi 5 minut metrem, takže velmi blízko a je zajímavé vidět ten kontrast, jak Harvard má historické budovy a MIT super moderní.

Omezil vás nějak na kampusu covid?

Ani jsem to moc nevnímal, ale uvnitř musíme mít roušku a 3x týdně se musíme testovat, ale aspoň se cítím bezpečně.

Celkově jsi spokojený s kampusem? Je něco co ti tam chybí? Jaký jsi měl semestr po akademické stránce?

Mám tady všechno co potřebuji v docházkové vzdálenosti, nejsem tak závislý na hromadné dopravě ani na autu. Ohledně studia, nabral jsem si toho na první semestr hrozně moc, asi jsem to měl s někým nejdřív probrat, bylo to velmi náročné, ale nakonec jsem vše zvládl.

Jak vnímáš komunitu na Harvardu? Je to cítit, že jsi na prestižní škole?

Je to něco neuvěřitelného. Neměl jsem sice tento semestr čas být součást školních klubů nebo mimoškolních aktivit, ale mimo tréninky jsem trávil čas poznáváním nových lidí a povídáním si o všem. Hlavně na koleji pro prváky, Harvard Yard, jsem poznal už hrozně moc za, zajímavých lidí. Hodně je tady cítit atmosféra, že to je Harvard, a denně potkávám spoustu zajímavých lidí z řad studentů i profesorů nebo přednášejících.

A povedlo se ti už vycestovat někam na výlety?

Zatím nebyl moc prostor, jen do New Yorku a na Díkůvzdání jsem byl u sestřenice v New Haven.

Jaký máš plány na jarní semestr ať už z hlediska studia, sportu nebo osobního času?

Vezmu si asi o něco míň předmětů, abych měl čas se zapojit i do mimoškolních projektů a aktivit. Určitě bych chtěl, aby se mi dařilo v atletice. A když se povede i nějaké cestování, bude to fajn.

Chtěl by jsi dodat něco pro rodiče a jejich děti, kteří zvažují jít podobnou cestou?

Určitě bych doporučil se zaměřit na kurz psaní esejí. Přijímací esej a eseje na jaké jsme zvyklí , ze střední školy je úplně něco jiného, než co přijde na univerzitě. Musíte umět sumarizovat informace tak, aby to bylo laickému pozorovateli zřetelné, a zároveň do toho zakomponovat i fakta ze světa, takže mít ideálně přehled o tom, co se kde děje. A dále aby se nebáli říct si o pomoc a nebrali to jako ostudu. Naopak, říct si o pomoc a rychle se zorientovat v tom co je potřeba hodně ulehčí cestu.