Menu
Jun 05, 2023

Jaký byl hlavní důvod odchodu do zahraničí? Pomáhal ti někdo s procesem výběru vhodné školy?

 Do Ameriky jsem jel hlavně za golfem. Během střední školy jsem sledoval starší hráče, kteří do Ameriky také zamířili a líbilo se mi, že tam mohou studovat a zároveň u toho hrát golf na vyšší úrovni, než je kdekoli v Evropě. Asi dva roky před maturitou jsem se spojil s USA Sport & Study, kteří mě provedli výběrem školy, přípravou na testy, pomohli mi zorganizovat visity a vybrat si tu správnou školu.

 

Jak hodnotíš první rok po stránce golfové? Jaké vnímáš největší rozdíly v přístupu, trenérském stylu? Jak si váš tým v sezóně vedl a jak jsi se posunul individuálně ty sám?

 První dva semestry byly pro mě hodně golfově odlišné. V tom prvním jsem se trochu trápil a necítil se na hřišti úplně sám sebou. Na zimu a jaro jsme si stanovili několik cílů se školním sportovním psychologem a hlavně spolupráce s ním si myslím, že mi vrátila do golfu pocit zábavy a dodala mi nový impuls.

 

V trenérském stylu je asi největší rozdíl role, kterou v mojí přípravě trenéři hrají. Trenéři v Americe mají na starost pouze náš tým a všechno, co se okolo něj děje. Jsou tím zároveň i takoví manažeři. Během tréninku se nám věnují jednotlivě v menším poměru, ale kdykoliv s nimi chci něco probrat, jsou k dispozici a mají mi jak poradit. Mimo tréninky máme pravidelné týmové meetingy po každém turnaji, kde probíráme, co jsme na posledním turnaji udělali dobře, co bychom udělali jinak a na čem je potřeba zapracovat. Většinou se to týká například toho, jak přizpůsobit trénink hřišti, na kterém se bude hrát následující turnaj, nebo co trenéři zpozorovali jako pravidelně opakovanou chybu během turnaje.

 

Během prvního semestru jsem se pohyboval pořád okolo 3.-5. místa v týmu, takže jsem měl celkem dost práce s kvalifikacemi. V tom druhém už jsem se držel mezi 1.-2. místem i díky tomu, že nejlepší dva hráči z prvního semestru se trochu trápili. Jako tým máme rozhodně na víc, čtyři nejlepší hráči jsou dva v prvním ročníku a dva ve druhém, takže je ještě hodně času na zlepšování. Zatím se držíme okolo 130. místa v první divizi.

 

Jak hodnotíš výkonnost v NCAA D1?

 Výkonnost je celkově vyšší než v Evropě. Letos jsme nehráli ty největší turnaje, protože trenér chtěl, abychom se jako mladý tým trochu rozehráli, ale je vidět, že na každém turnaji je většina hráčů schopna hrát pravidelně pod par, takže jakmile hrajete jen průměrný golf, je velmi těžké se umístit.

 

Z hlediska zázemí, vybavení, přístupu ke kompenzaci a regeneraci, je to srovnatelné s podmínkami v ČR?

 Co se týče zázemí, je vidět, kolik peněz do sportu v Americe jde. A to naše škola zatím ani nepatří mezi ty největší. Vybavení v podobě oblečení, míčů, rukavic a čehokoliv, co je potřeba na golf je vždycky dost. Na regeneraci chodím každý týden, někdy každý den mezi turnaji, za naší fyzioterapeutkou, se kterou dělám různé cviky, občas mi dá na záda masážní baňky nebo jehly a to takové možnosti musím říct, že mi u nás trochu chybí.

 

Co byl pro tebe největší sportovní zážitek?

 Největší zážitek byl asi americký fotbal, na který jsme se na podzim byli podívat jen jednou, ale bylo to opravdu jak z amerického filmu. Školní kapela s asi 300 členy, roztleskávačky, létající fáborky po každém touchdownu a hlavně předzápasové grilování jsou nezapomenutelné.

 

Jak jsi skloubil náročný program tréninků a turnajů, cestování s akademickým aspektem? S jakými známkami jsi ukončil první ročník a jaký obor jsi si zvolil?

  Mimo sezónu se škola dá zvládnout poměrně jednoduše, aspoň tedy v tom prvním roce. V sezóně už si asi od příštích let budu muset vyhranit i nějaký čas během turnajů na plnění úkolů nebo učení na testy. I tak ale asi na nic jiného čas v sezóně moc nezbyde. Známky jsem si držel okolo A- až B+, takže nic zázračného, ale s tím, kolik jsem odehrál turnajů, jsem s tím spokojený. Zvolil jsem si kvantitativní finance a matematiku, což mi doporučil starší spoluhráč, kterého taky matika baví.

 

Jak vnímáš systém výuky oproti ČR?

 Systém je to různorodý, musel jsem si vzít například náboženství jako obecný předmět a tam nás ve třídě bylo šest, každý týden jsme se koukali jednou na nějaký film a části hodin byly vždy zaměřené na diskuzi o tom, co jsme právě probrali. Na ekonomii nás naopak bylo padesát, všechny hodiny byly formou přednášky a za celý semestr jsem vlastně během hodiny nepromluvil nahlas ani jednou. Největší rozdíl byl v matice, kde jsme měli každé úterý skupinové práce, po všech stěnách jsme měli tabule a ve skupinkách po třech až pěti jsme řešili úlohy, což mě hodně bavilo.

 

Měl jsi prostor i na osobní vyžití a studentský život? Vycestoval jsi někam během volného času nebo se ti povedlo vidět kousek Ameriky i během cestování na turnaje? Co byl pro tebe nejhezčí mimosportovní zážitek?

 Na studentský život jsem se snažil si udělat co nejvíce času, bohužel v sezóně se mi to moc nedařilo. Skamarádil jsem se s několika lidmi z koleje, s ostatními sportovci jsme se občas setkávali ve studentské vesničce nebo v centru. Vycestovat se mi podařilo jen na díkuvzdání, kdy jsem strávil celé prázdniny u kamaráda v New Yorku. To byl asi i zároveň nejlepší mimoškolní zážitek za celý první rok.

 

hem léta se chystáš na nějaký turnaj v rámci ČR/Evropy nebo budeš spíš nabírat síly na další školní rok a sezónu?

Už jsem během prvních tří týdnů odehrál tři turnaje, ale chci si léto také trochu užít a někam odcestovat. Turnajů odehraju určitě ještě několik, ale momentálně to neberu tak vážně a je to pořád pro mě trochu off-season.

 

Děkujeme za rozhovor a držíme palce do dalšího roku a sezóny!